Wednesday, 30 September 2015

NASA Rozwiązuje Tajemnicę Marsa, odnajdując ślady płynącej, słonej wody na czerwone planecie

Podczas konferencji w swojej siedzibie w Waszyngtonie, NASA nareszcie oświadczyło, że odkryto ślady płynącej wody na Marsie.

NASA stwierdziło, że nowe znalezisko zwiększyło szanse znalezienia śladów życia na Marsie.

Agencja kosmiczna potwierdziła, że nietypowe ciemne linie na Marsie wskazują na obecność płynącej wody na planecie. Te dziwaczne ślady zostały po raz pierwszy zaobserwowane przez naukowców z NASA na fotografii zrobionej przez Mars Reconnaissance Orbiter (amerykańską sondę kosmiczną) w 2011 roku. Satelita Mars Reconnaissance Orbiter orbituje wokół czerwonej planety od 2006 roku.

Według NASA, woda znaleziona na Marsie jest słona, nasycona różnymi solami, takimi jak nadchlorany. Kiedy woda spływa po zboczach gór i kraterów, zostawia ona za sobą wąskie smugi o szerokości nieprzekraczającej 5 metrów. Smugi te nazywane okresowo powracającymi liniami na zboczach (RSL od ang. recurring slope lineae), ciemnieją na kamienistych zboczach od późnej wiosny do wczesnej jesieni w różnych miejscach planety.
Lujendra Ojha z Instytutu Technologii w Georgii powiedział: „Gdy ludzie mówią o wodzie na Marsie, zwykle mają na myśli pozostałości po wodzie (ancient water) lub wodę zamarzniętą.”

"Teraz, wiemy że to nie wszystko. To pierwsze zaobserwowane zjawisko niezaprzeczalnie potwierdzające naszą hipotezę, o tym że to woda formuje RSL."

Głównym autorem raportu jest Ojha. To on jako pierwszy zauważył na zdjęciach satelitarnych, że smugi na skalistych zboczach ciemnieją.

Nowe odkrycie wskazuje również na to, że pod lodową skorupą planety może znajdować się ocean.

NASA mówi, że kolejnym krokiem byłoby odnalezienie źródła wody i przeanalizowanie jej próbek by potwierdzić istnienie organicznego życia na Marsie.

Czołowy naukowiec NASA, John Grunsfeld powiedział: "Naszym celem na Marsie było "podążanie za wodą", w naszym zadaniu poszukiwania życia we wszechświecie. Teraz mamy przekonujące dowody, które potwierdzają to, co podejrzewaliśmy od dawna."

"To znaczące odkrycie, które potwierdza, że woda, choć słona, płynie na powierzchni Marsa". Profesor geologii planetarnej Uniwersytetu w Arzonie, Alfred McEwen, uważa że odkrycie życia pod powierzchnią Marsa jest wysoce prawdopodobne, z racji tego, że w przeszłości spadały na nią meteoryty pochodzenia ziemskiego, a na powierzchni Marsa, jak się okazuje, również występuje woda. McEwen wierzy w to, że mikroby mogły przetrwać podróż z Ziemi na Marsa i mogą być teraz odnalezione na powierzchni czerwonej planety.

Odkrycia z tych badań zostały opublikowane w gazecie naukowej journal Nature Geoscience

Autor: Devender Kundaliya - 2015-09-29
Tlumaczenie: Marcin Gierasimiuk - 2015-09-30